Vrijstelling overdrachtsbelasting voor aandelen monumentenlichaam

Bij de verkrijging van onroerende zaken wordt overdrachtsbelasting geheven. Er geldt een vrijstelling voor de verkrijging van monumenten in de zin van de Monumentenwet door rechtspersonen die als doelstelling hebben de instandhouding van monumenten. De vrijstelling is bedoeld om de instandhouding van monumenten te dienen. Als onroerende zaak gelden ook de aandelen in vennootschappen die beleggen in onroerende zaken. Deze in de wet opgenomen fictie is bedoeld om te voorkomen dat door het tussenschuiven van een rechtspersoon de heffing van overdrachtsbelasting wordt ontgaan. Het is volgens de Hoge Raad zeker niet de bedoeling van deze fictiebepaling om het tegenovergestelde resultaat te bewerkstelligen. Wanneer de verkrijging van de onroerende zaak zelf vrijgesteld is kan het niet zo zijn dat er een belastingplicht bestaat als niet de zaak zelf wordt verkregen maar de aandelen die de onroerende zaak vertegenwoordigen. De vrijstelling voor de verkrijging van monumenten geldt daarom ook voor de verkrijging van aandelen in een onroerende-zaakvennootschap, die eigenaar van een (of meer) monument(en) is.
Bij de verkrijging van onroerende zaken wordt overdrachtsbelasting geheven. Er geldt een vrijstelling voor de verkrijging van monumenten in de zin van de Monumentenwet door rechtspersonen die als doelstelling hebben de instandhouding van monumenten. De vrijstelling is bedoeld om de instandhouding van monumenten te dienen.
Als onroerende zaak gelden ook de aandelen in vennootschappen die beleggen in onroerende zaken. Deze in de wet opgenomen fictie is bedoeld om te voorkomen dat door het tussenschuiven van een rechtspersoon de heffing van overdrachtsbelasting wordt ontgaan. Het is volgens de Hoge Raad zeker niet de bedoeling van deze fictiebepaling om het tegenovergestelde resultaat te bewerkstelligen. Wanneer de verkrijging van de onroerende zaak zelf vrijgesteld is kan het niet zo zijn dat er een belastingplicht bestaat als niet de zaak zelf wordt verkregen maar de aandelen die de onroerende zaak vertegenwoordigen. De vrijstelling voor de verkrijging van monumenten geldt daarom ook voor de verkrijging van aandelen in een onroerende-zaakvennootschap, die eigenaar van een (of meer) monument(en) is.
Vestiging Wijk & Aalburg
Kortestraat 20
4261 AA Wijk en Aalburg

Vestiging Zaltbommel
Van Voordenpark 6c
5301 KP Zaltbommel

Openingstijden
Maandag t/m vrijdag 07:00 - 17:30u