Verlengde navorderingstermijn bij Zwitsers spaartegoed

De reguliere termijn voor het opleggen van een navorderingsaanslag is vijf jaar. De termijn begint te lopen na afloop van het belastingjaar. Er geldt een verlengde navorderingstermijn voor navordering over buitenlandse inkomens- en vermogensbestanddelen.

 

De Belastingdienst legde met gebruikmaking van de verlengde navorderingstermijn navorderingsaanslagen op die betrekking hadden op in Zwitserland aangehouden spaartegoeden. Deze aanslagen werden opgelegd na een mededeling van de belastingplichtige dat hij beschikte over buitenlands vermogen dat hij niet in zijn aangiften inkomstenbelasting had verwerkt. De belastingplichtige bestreed de opgelegde navorderingsaanslagen omdat hij meende dat er geen rechtvaardiging was voor het hanteren van de verlengde navorderingstermijn, ten eerste omdat de spaartegoeden via een Nederlandse administratieplichtige intermediair werden aangehouden en ten tweede omdat de FIOD via een strafrechtelijk onderzoek tegen deze intermediair al geruime tijd op de hoogte was van de Zwitserse spaartegoeden.

 

Hof Arnhem deelt de door de belastingplichtige voorgestane beperkte uitleg van de verlengde navorderingstermijn niet. Uit een arrest van het Hof van Justitie EU uit 2009 blijkt dat de verlengde navorderingstermijn is toegestaan in gevallen waarin de Belastingdienst tijdens de reguliere navorderingstermijn niet beschikt over aanwijzingen van het bestaan van spaartegoeden in het buitenland. Wel geldt de beperking dat de Belastingdienst de nodige voortvarendheid in acht moet nemen bij het vaststellen van de navorderingsaanslagen vanaf het moment waarop zij over dergelijke aanwijzingen beschikt. Hoewel de FIOD een onderdeel is van de Belastingdienst, vormde de FIOD in dit geval geen onderdeel van de nationale belastingautoriteit volgens het hof. In dit geval had het Openbaar Ministerie de informatie verzameld in het kader van een strafrechtelijk onderzoek. De inspecteur heeft pas na het opleggen van de aanslagen het strafdossier ingezien.

<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt">De reguliere termijn voor het opleggen van een navorderingsaanslag is vijf jaar. De termijn begint te lopen na afloop van het belastingjaar. Er geldt een verlengde navorderingstermijn voor navordering over buitenlandse inkomens- en vermogensbestanddelen.</P>
<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt"><SPAN style="mso-spacerun: yes">&nbsp;</SPAN></P>
<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt">De Belastingdienst legde met gebruikmaking van de verlengde navorderingstermijn navorderingsaanslagen op die betrekking hadden op in Zwitserland aangehouden spaartegoeden. Deze aanslagen werden opgelegd na een mededeling van de belastingplichtige dat hij beschikte over buitenlands vermogen dat hij niet in zijn aangiften inkomstenbelasting had verwerkt. De belastingplichtige bestreed de opgelegde navorderingsaanslagen omdat hij meende dat er geen rechtvaardiging was voor het hanteren van de verlengde navorderingstermijn, ten eerste omdat de spaartegoeden via een Nederlandse administratieplichtige intermediair werden aangehouden en ten tweede omdat de FIOD via een strafrechtelijk onderzoek tegen deze intermediair al geruime tijd op de hoogte was van de Zwitserse spaartegoeden. </P>
<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt">&nbsp;</P>
<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt">Hof Arnhem deelt de door de belastingplichtige voorgestane beperkte uitleg van de verlengde navorderingstermijn niet. Uit een arrest van het Hof van Justitie EU uit 2009 blijkt dat de verlengde navorderingstermijn is toegestaan in gevallen waarin de Belastingdienst tijdens de reguliere navorderingstermijn niet beschikt over aanwijzingen van het bestaan van spaartegoeden in het buitenland. Wel geldt de beperking dat de Belastingdienst de nodige voortvarendheid in acht moet nemen bij het vaststellen van de navorderingsaanslagen vanaf het moment waarop zij over dergelijke aanwijzingen beschikt. Hoewel de FIOD een onderdeel is van de Belastingdienst, vormde de FIOD in dit geval geen onderdeel van de nationale belastingautoriteit volgens het hof. In dit geval had het Openbaar Ministerie de informatie verzameld in het kader van een strafrechtelijk onderzoek. De inspecteur heeft pas na het opleggen van de aanslagen het strafdossier ingezien.</P>
Vestiging Wijk & Aalburg
Kortestraat 20
4261 AA Wijk en Aalburg

Vestiging Zaltbommel
Van Voordenpark 6c
5301 KP Zaltbommel

Openingstijden
Maandag t/m vrijdag 07:00 - 17:30u