
De staatssecretaris van Financiƫn heeft Kamervragen over de fiscale behandeling van de transformatie van kantoorpanden in huurwoningen beantwoord. De staatssecretaris deelt niet de opvatting dat bij transformatie van kantoren in huurwoningen in feite twee keer btw wordt betaald. Op een kantoorpand dat voor belaste prestaties is gebruikt drukt geen btw meer. Op een pand dat voor vrijgestelde prestaties is gebruikt, drukt nog wel btw. Niet afgetrokken btw wordt tijdsevenredig teruggegeven als zich binnen 10 jaar na de aanschaf een integratieheffing voordoet, bijvoorbeeld door gebruik van (delen van) een bestaand pand voor de vervaardiging van een nieuw pand. Of door transformatie een nieuw goed ontstaat, hangt af van de feiten van het specifieke geval. Het is mogelijk dat een transformatie geen nieuw vervaardigd goed oplevert. Integratieheffing doet zich dan niet voor.
De staatssecretaris is niet bereid om de vrijstelling van overdrachtsbelasting bij doorverkoop van commercieel vastgoed te verlengen van zes naar twaalf maanden, zoals dat tijdelijk geldt bij de doorverkoop van woningen. Het effect van een dergelijke maatregel op het tegengaan van kantoorleegstand is volgens de staatssecretaris twijfelachtig.
Volgens de staatssecretaris is de hoogte van de WOZ-waarde van een kantoorpand geen belemmering voor de omzetting in huurwoningen. Afwaardering tot een lagere marktwaarde kan ten laste van de fiscale winst gebeuren. De WOZ-waarde beperkt wel de mate waarin afschrijvingen fiscaal ten laste van de winst kunnen worden gebracht.
De staatssecretaris ziet geen mogelijkheden en vindt het onwenselijk om de transformatie van commercieel vastgoed naar woningen fiscaal te stimuleren.