Door rechtshandelingen geen recht op geruisloze inbreng

De inbreng van een onderneming in een BV kan onder bepaalde voorwaarden zonder heffing van inkomstenbelasting geschieden. Tot de voorwaarden behoort de verplichting om alle vermogensbestanddelen in te brengen en om de onderneming gedurende tenminste drie jaar voort te zetten. Aan de voorwaarden is niet voldaan als sprake is van een samenhangend geheel van rechtshandelingen, gericht op de liquidatie van de ingebrachte onderneming en de koop van een ander bedrijf elders. In een voorkomend geval had een ondernemer samen met zijn adviseur een stappenplan opgesteld en uitgevoerd dat moest leiden tot de aankoop van een andere onderneming zonder fiscale afrekening bij de beeindiging van de oude onderneming. De inbreng van de onderneming in een BV maakte een zeer wezenlijk onderdeel uit van dat stappenplan. Na de inbreng werden de activiteiten geleidelijk verminderd en uiteindelijk gestaakt. Al voor de inbreng van de onderneming was er een koopoptie op de onroerende zaken van het bedrijf verstrekt. Uit deze optie kon worden afgeleid dat het niet de bedoeling was om het bedrijf voort te zetten. De rechtbank oordeelde dat een geleidelijke liquidatie van de onderneming na de inbreng in een BV de geruisloze inbrengfaciliteit niet verhindert. Wanneer al bij de inbreng van de onderneming het voornemen bestaat om de onderneming te liquideren is de faciliteit van de geruisloze inbreng niet van toepassing, zelfs niet als daarvoor ruim de tijd wordt genomen.
De inbreng van een onderneming in een BV kan onder bepaalde voorwaarden zonder heffing van inkomstenbelasting geschieden. Tot de voorwaarden behoort de verplichting om alle vermogensbestanddelen in te brengen en om de onderneming gedurende tenminste drie jaar voort te zetten. Aan de voorwaarden is niet voldaan als sprake is van een samenhangend geheel van rechtshandelingen, gericht op de liquidatie van de ingebrachte onderneming en de koop van een ander bedrijf elders.
In een voorkomend geval had een ondernemer samen met zijn adviseur een stappenplan opgesteld en uitgevoerd dat moest leiden tot de aankoop van een andere onderneming zonder fiscale afrekening bij de beeindiging van de oude onderneming. De inbreng van de onderneming in een BV maakte een zeer wezenlijk onderdeel uit van dat stappenplan. Na de inbreng werden de activiteiten geleidelijk verminderd en uiteindelijk gestaakt. Al voor de inbreng van de onderneming was er een koopoptie op de onroerende zaken van het bedrijf verstrekt. Uit deze optie kon worden afgeleid dat het niet de bedoeling was om het bedrijf voort te zetten.
De rechtbank oordeelde dat een geleidelijke liquidatie van de onderneming na de inbreng in een BV de geruisloze inbrengfaciliteit niet verhindert. Wanneer al bij de inbreng van de onderneming het voornemen bestaat om de onderneming te liquideren is de faciliteit van de geruisloze inbreng niet van toepassing, zelfs niet als daarvoor ruim de tijd wordt genomen.
Vestiging Wijk & Aalburg
Kortestraat 20
4261 AA Wijk en Aalburg

Vestiging Zaltbommel
Van Voordenpark 6c
5301 KP Zaltbommel

Openingstijden
Maandag t/m vrijdag 07:00 - 17:30u